HKF EDU: Dlaczego Sala Doświadczania Świata jest tak ważna w tym podejściu terapeutycznym?
M.B: Sala Doświadczania Świata to magiczne i niezwykle istotne miejsce, które umożliwia skuteczną izolację bodźców niepożądanych podczas pracy z pacjentem. Jednocześnie koncentrujemy się na tych bodźcach, które w danym momencie traktujemy jako priorytetowe, aby uniknąć chaosu sensorycznego. Zaciemnione okna, kolorowe światła, stłumione dźwięki i delikatne wibracje pozwalają stworzyć odpowiednią atmosferę.
HKF EDU: W jaki sposób reagują osoby, które po raz pierwszy wchodzą do Sali Doświadczania Świata?
M.B: Obserwowanie reakcji uczestników to bardzo ciekawe doświadczenie. Myślę, że głównie jest to zachwyt, wyrażany `na różne sposoby. Niektóre osoby nie kryją swojego oczarowania i często słyszę głośne „WOOOWW”. Zdarza się jednak, że wyjątkowość sali może onieśmielać, a emocje są wtedy przeżywane bardziej wewnętrznie.
HKF EDU: Jaką rolę odgrywa terapeuta podczas sesji?
M.B: Rolą terapeuty jest tworzenie odpowiedniej atmosfery panującej w Sali Doświadczania Świata oraz zaplanowanie przebiegu sesji zgodnie z celami terapeutycznymi. Ważnym aspektem jest również dbanie o to, aby sesja opierała się na wewnętrznej motywacji uczestnika. Kluczowym elementem jest tzw. bliskie współtowarzyszenie. Terapeuta nie pełni roli autorytetu, lecz buduje bliską relację emocjonalną z uczestnikiem. Towarzyszy mu w odbieraniu bodźców, zachwycaniem się przestrzenią Sali Snoezelen, jednocześnie motywując do odkrywania tego, co znajduje się wokół. Uczestnik powinien odczuwać, że ma obok siebie towarzysza, a nie terapeutę.