fbpx

Opinia NPPP

webinar_sekacja_lewo

HKF Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna to miejsce, które oferuje kompleksową diagnozęterapię dla Twojego dziecka. To także wsparcie dla rodziców oraz dostarczenie im wiedzy na temat trudności rozwojowych. Oprócz szerokiego zakresu specjalistycznych usług NPPP może pomóc Twojemu dziecku poprzez wydanie różnego rodzaju opinii. W artykule przedstawiamy, czym jest opinia NPPP oraz dlaczego warto uzyskać taki dokument.

Opinia a orzeczenie

W Polsce istnieją dwa rodzaje poradnictwa: Publiczne i Niepubliczne Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne. Różnią się one rodzajami wydawanych dokumentów.

Opinia jest wystawiana przez Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną oraz Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogoiczną. Stanowi dokument zawierający kompleksową ocenę sytuacji dziecka lub nastolatka pod kątem jego funkcjonowania emocjonalnego, psychicznego, społecznego i edukacyjnego. Jest ona wystawiana na podstawie diagnozy, czyli badania przeprowadzonego przez specjalistę.

Orzeczenie to dokument wydawany tylko przez Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Potwierdza on np. potrzebę kształcenia specjalnego, indywidualnego nauczania, rocznego przygotowania przedszkolnego czy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Opinia szansą na realną pomoc

webinar_sekacja_lewo

Rozwój dziecka i nastolatka może być dla rodziców i nauczycieli pełen niejasności i wątpliwości. Osoby dorosłe chcą jak najlepiej, ale nie zawsze mają wiedzę, jak prawidłowo wspierać rozwój wychowanków. Dlatego warto zgłosić się na diagnozę, ponieważ opinia wystawiona na tej podstawie wyjaśni trudności i pomoże zrozumieć zachowania dziecka. Jest to realna szansa na wskazanie drogi postępowania, a przez to na rzeczywistą poprawę funkcjonowania dziecka czy nastolatka w domu, szkole, czy grupie rówieśniczej.

 

Uzyskanie konkretnych wskazówek przyczyni się do zmiany stosowanych metod wychowawczych, co wpłynie pozytywnie na relacje rodzic-dziecko. Jest to szansa na poprawę jakości życia dziecka, co z kolei zwiększy jego motywację do nauki, wzmocni samoocenę oraz umożliwi rozwijanie zainteresowań i pasji.