fbpx

Webinar – rodzicielskie “must have”

webinar_sekacja_lewo

Już 5 marca z inicjatywy HKF Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka we Wrocławiu rozpoczną się webinary, które poprowadzi znakomity specjalista i badacz przestrzeni cyfrowej profesor Jakub Andrzejczak. Nasz prelegent specjalizuje się w tematyce funkcjonowania dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym.

 
 

Poniżej prezentujemy Państwu kalendarium oraz tematykę spotkań z profesorem Jakubem Andrzejczakiem:

 

5 marca -> „Uzależnienia cyfrowe dzieci i młodzieży”

19 marca -> „Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym”

 

Webinary kierujemy do wszystkich rodziców, opiekunów, pedagogów, osób zawodowo pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz wszystkich zainteresowanych tematyką uzależnień cyfrowych. Zachęcamy do lektury wywiadu, a także do zapisu na to wydarzenie online. Dwa spotkania, potężna dawka wiedzy i praktyki w temacie świadomego towarzyszenia dziecku we wkraczaniu w świat cyfrowy. Nasz prelegent podzieli się także z Państwem  wskazówkami, jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami, które czyhają w sieci.

jedrz - graf 7

AT: Często spotykam się z radykalnym podejściem niektórych rodziców, którzy uważają, że „najlepiej wysadzić cały Internet w kosmos, żeby przestał istnieć”. 

Jakub Andrzejczak: Szerzej będę mówił o tym na webinarach  5 i 19 marca organizowanych przez HKF Centrum. W swoich publikacjach przedstawiam m.in. różne style wychowawcze rodziców wobec ich cyfrowych dzieci. Ten model, który Pani opisuje, u mnie jest zaprezentowany dwoma stylami. Pierwszy z nich to „pustelnik”, czyli człowiek, który chce odciąć się i swoje dzieci całkiem od cyfrowej rzeczywistości. Korzysta w ograniczonym stopniu z sieci. Swoje dzieci chce całkowicie uchronić od tego świata w postaci wszelkich możliwych zakazów korzystania z czegokolwiek.

Drugi styl to „nostalgik”, który także chce odseparować dzieci od świata cyfrowego, ale kompletnie nie zmienia rzeczywistości. Jedyne co robi, to tęskni za czasami minionymi, które w jego opinii były najlepszymi, jakim cywilizacji przyszło żyć. To taki człowiek, który potrafi użyć w jednym zdaniu wszystkich boomerskich określeń roku 2023.  „Facetka, za moich czasów, proszę ja ciebie”.

 

AT: To spotykane nadal powszechnie zero-jedynkowe myślenie. Klasyczny podział na dobre i złe.

Jakub Andrzejczak: Problem polega na tym, że wiele osób ma taki styl myślenia, jakiś rodzaj nostalgii za czasami, które minęły. Ludzie tak bardzo żyją wspomnieniami o wspaniałej przeszłości, że do głowy im nie przyjdzie, żeby zmieniać teraźniejszość swoich dzieci. To jest taka porównywarka czasów i zdarzeń. Widząc zaangażowanie dzieci w media społecznościowe podczas spotkań rodzinnych, tym rodzicom nie przyjdzie na myśl, aby zrobić coś wspólnie z dziećmi, np. rozpalić ognisko, pójść na spacer. Oni tylko żyją nostalgią czasów minionych.

W swojej praktyce najczęściej spotykam się z modelem „zdesperowanego poszukiwacza”. To rodzice, którzy mają pewien poziom świadomości na temat zagrożeń w sieci. Szukają, funkcjonują w grupach online, rozmawiają z innymi rodzicami. Znajdują różne metody np. na ograniczenie dzieciom czasu w Internecie. Potem mija parę dni i okazuje się, że ta metoda nie działa.

cyfrowie_uzaleznienie

“Gonienie cyfrowego króliczka”

AT: Co zatem może zrobić taki przeciętny rodzic?

Jakub Andrzejczak: Nie chodzi o „gonienie cyfrowego króliczka”, bo to jest nieosiągalne, a dzieci są kilkaset megabajtów przed nami i zawsze będą. Chodzi bardziej o pójście w stronę relacji. Bez posługiwania się tymi wszystkimi stereotypami i mitami, których używamy codziennie w komunikacji z dzieckiem. 

AT: Ta inicjacja w świat cyfrowy coraz młodszych dzieci jest niebezpieczna? To jest rzeczywisty problem?

Jakub Andrzejczak: Ja współuczestniczę w poznawaniu świata cyfrowego z moim 8-letnim synem. Gramy w Minecrafta, on wykorzystuje youtube’a, bo fascynuje się pająkami i hoduje ptaszniki. Uwielbia oglądać programy o nich. Chcę w sposób zdrowy i naturalny wprowadzać moje dziecko w przestrzeń świata cyfrowego. Znacznie poważniejszym problemem jest jeszcze wcześniejsza inicjacja coraz młodszych dzieci z mediami społecznościowymi. To jest tak niesamowicie niebezpieczna przestrzeń, w której dzieci zaczynają bardzo szybko modelować zachowania osób dorosłych, a co gorsza, w taki sposób się zachowywać, aby zyskać atencję innych osób. Dzieci są do tego kompletnie nieprzygotowane. Docierają do treści, do których nie są przygotowane rozwojowo.

 AT: Często rodzice zadają sobie pytanie o gotowość dziecka do włączenia się w świat cyfrowy.

Jakub Andrzejczak: To, czy dziecko jest gotowe na zarejestrowanie się na fejsbuku, Instagramie, czy Tik Toku ma w mojej opinii drugorzędne znaczenie. Pierwszorzędne znaczenie ma tutaj kwestia, czy ja, jako rodzic jestem gotowy, żeby udostępnić mojemu dziecku te przestrzenie?

Pytanie o gotowość rodzica, to pytanie, w jakim stopniu ten rodzic jest w stanie prowadzić dialog z dzieckiem na temat wszystkiego, do czego dziecko może potencjalnie w Internecie dotrzeć. Dla przykładu, czy rodzice 8-letnich dziewczynek mają nie tyle umiejętności, co odwagę, aby rozmawiać ze swoimi córkami o przemocy, o nękaniu, o hejcie, o seksualności, które są obecne w cyfrowym świecie.

Często powtarza się, że „młodzi ludzie tak szybko dorastają”. To jest błędna diagnoza, bo nie mogą szybko dorastać, ale my jako społeczeństwo możemy tworzyć takie wrażenie. To my, dorośli pchamy do tego młodych ludzi. Ekscytujemy się, gdy dziecko jest inteligentne, nad swój wiek „dorosłe”. Wypowiada się jak dorosły. Myślę, że takie wrażenie tworzymy, kiedy pozwalamy im docierać do takich treści, do których nie są przyzwyczajone rozwojowo. W konsekwencji to spowoduje, że nie tylko zabierzemy im dzieciństwo, ale i dorosłość.

Granice świata cyfrowego

webinar_sekacja_lewo
rodzice_swiat_cyfrowy

AT: Już za kilka dni poprowadzi Pan dwa webinary online dla HKF Centrum we Wrocławiu. Co taka wiedza może dać rodzicom dzieci, które dorastają w świecie cyfrowym?

Jakub Andrzejczak: Mocno zwracam uwagę, że pozyskiwanie przez ludzi dorosłych wiedzy na temat funkcjonowania dzieci w świecie cyfrowym. O tym, jak ten świat zaspokaja ich różne potrzeby, daje rodzicom lepszy wgląd w to, co się dzieje na bieżąco z ich dzieckiem i nastolatkiem. 

Ważne jest, aby rodzic uświadomił sobie, jak silna presja jest wywierana na dzieci. Przestał  bagatelizować to, że ktoś dokucza jego dziecku w przestrzeni netowej, mówiąc „Ktoś ci coś tylko napisał, a ty się tak martwisz”.

Te wszystkie problemy, które mają młodzi ludzie, istniały w przeszłości. Ten świat cyfrowy nie wytwarza żadnych nowych potrzeb. Po prostu podnosi pewien poziom eksperymentowania, który jest integralną cechą młodych ludzi, na jeszcze wyższy poziom. Jeszcze 20 i 30 lat temu, kiedy ktoś nas hejtował, czyli dokuczał nam, to mogliśmy pójść do domu. Była przerwa, święta, wakacje i czas na wytchnienie, odreagowanie. Niestety taka przemoc psychiczna w sieci wynosi te problemy na wyższy poziom. To ma miejsce nie tylko w przypadku przemocy psychicznej, ale także: potrzeby akceptacji, przynależności, uznania ze strony grupy rówieśniczej. Wszystkich tych pragnień, które w jakimś sensie są przeniesione do tego świata cyfrowego.

Jeżeli zrozumiemy to w kontekście potrzeby wolności, komunikacji, akceptacji, intymności, które wyłaniają się w okresie dojrzewania i zdamy sobie sprawę, jak w te potrzeby wkraczają  przestrzenie świata cyfrowego, to spojrzymy na młodego człowieka inaczej. Będziemy w stanie szybciej reagować na jego różnego rodzaju stany emocjonalne, zauważymy, że nerwowe przeglądanie telefonu jest czymś spowodowane. Będziemy inaczej widzieli jego radość z komunikacji z innymi. Tego, jak wspólnie, nawet w przestrzeni świata wirtualnego realizuje swoje potrzeby.

Dziękuję za rozmowę.

 

Chcesz pomóc swojemu dziecku/nastolatkowi poradzić sobie z hejtem w Internecie? A może zastanawiasz się, jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami czyhającymi w sieci? Zapisz się koniecznie na nasz webinar!

Prelegent

szkolenie_jedrzejczak_bio

Jakub Andrzejczak

Profesor i kierownik Zakładu Socjologii Wychowania Wielkopolskiej Akademii Społeczno-Ekonomicznej. Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Pracowni Profilaktyki, Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej.

Wnikliwy badacz i znawca przestrzeni cyfrowej. Głównym przedmiotem jego badań naukowych jest wpływ technologii cyfrowej na społeczeństwo, w szczególności na socjalizację i edukację młodych ludzi. Od 2009 roku kierował ponad 40 projektami badawczymi, zarówno lokalnymi jak i międzynarodowymi. Twórca licznych kampanii profilaktycznych. Prowadzi jeden z najpopularniejszych profili na portalu Facebook o tematyce funkcjonowania dzieci i młodzieży online – Jakub Andrzejczak-rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym.