fbpx

Wyjątkowość spektrum autyzmu

webinar_sekacja_lewo

Rozwój dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu stanowi wyzwanie, które wymaga odpowiedniego podejścia, a także dużej cierpliwości i zrozumienia. Każdy przypadek jest wyjątkowy, jednak, jak pisze Joanna Ławicka: „Od pierwszych chwil swojego życia osoba w spektrum autyzmu rozwija się według odrębnych wzorców, podąża swoją ścieżką, ale przejawia pewne cechy wspólne dla całej populacji spektrum autyzmu”[1]. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju osób w spektrum autyzmu jest Terapia Snoezelen. Dowiedz się, na czym polega ta forma terapii i dlaczego warto ją rozważyć jako wsparcie w rozwoju oraz odkrywanie potencjału osoby w spektrum autyzmu.

 
tekstowe (2)

Terapia Snoezelen

Snoezelen to forma terapii wielozmysłowej, której celem jest stymulowanie zmysłów. Odbywa się ona w specjalnie zaprojektowanej Sali Doświadczania Świata – pomieszczeniu zaplanowanym tak, aby było przyjazne i bezpieczne. Wyposażenie takie jak: światła LED, miękkie pufy i poduszki, panele dotykowe, wodne łóżko czy basen z kulkami pozwala na wieloaspektowe oddziaływanie na układ nerwowy. Istotnym elementem tej terapii jest to, że terapeuta podąża za uczestnikiem.

„Terapia Snoezelen zawsze jest dostosowana do indywidualnych potrzeb podopiecznego. Zaczynamy od poznania funkcjonowania uczestnika i określenia preferencji sensorycznych, co pomaga opracować cele terapii. Obserwuję reakcję dziecka lub osoby dorosłej na różne bodźce, dostosowując ich intensywność i rodzaj w trakcie sesji. To sprawia, że każdy eksploruje otoczenie we własnym tempie, czerpiąc z tych doświadczeń to, co najlepsze” – tak o sesji terapeutycznej opowiada certyfikowany terapeuta Snoezelen, Mateusz Brączkowski.

tekstowe (1)

Korzyści terapii Snoezelen dla osób w spektrum autyzmu

webinar_sekacja_lewo

Dzieci i dorośli w spektrum autyzmu często doświadczają trudności z odbieraniem bodźców sensorycznych. Mogą być nadwrażliwi na dźwięki, światła, dotyk czy zapachy albo przeciwnie – wykazywać obniżoną wrażliwość i potrzebować intensywniejszych bodźców. Terapia Snoezelen umożliwia dostosowanie bodźców do indywidualnych potrzeb osób w spektrum autyzmu, co pomaga w rozwoju zdolności sensorycznych i wspiera prawidłowe przetwarzanie bodźców. Terapia Snoezelen umożliwia dostosowanie bodźców do indywidualnych potrzeb osób w spektrum autyzmu, co pomaga w rozwoju zdolności sensorycznych i wspiera prawidłowe przetwarzanie bodźców. Dzięki temu uczestnicy zdecydowanie lepiej rozumieją otaczający ich świat.

tekstowe (1)

Terapia Snoezelen sprzyja również redukcji stresu i niepokoju, szczególnie w przypadku przeciążania układu sensorycznego. Przyciemnione światło, delikatna muzyka i wibracje pomagają wyciszyć układ nerwowy. Takie kontrolowane, przyjazne otoczenie poprawia również koncentrację oraz wspiera rozwój umiejętności komunikacyjnych. Uczestnicy terapii mają możliwość wyrażania swoich reakcji na różne bodźce, a decydując, które chcą eksplorować, wzmacniają poczucie sprawstwa i kontroli. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób w spektrum autyzmu, które mogą mieć trudności w radzeniu sobie ze zmiennością otoczenia.

 

Spektrum autyzmu, postrzegane jako unikalny wzorzec rozwojowy, wymaga specjalnego wsparcia. Dlatego właśnie terapia Snoezelen jest zalecana zwłaszcza tym osobom, które mają trudności z przetwarzaniem bodźców sensorycznych. Może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych, wspierając równocześnie ich rozwój emocjonalny, sensoryczny i poznawczy. Terapia ta umożliwia również stymulację zmysłów w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, a poprzez podążanie za potrzebami uczestników, daje im możliwość doświadczania bodźców w komfortowych warunkach. Dlatego też jest skuteczną formą wsparcia terapeutycznego.

 

W podsumowaniu zapraszamy do zapoznania się z ofertą diagnostycznąterapeutyczną HKF Centrum. Poznaj nasze materiały dotyczące zaburzeń spektrum autyzmu i terapii Snoezelen:

Przypisy:

Bibliografia:

*Wszystkie zdjęcia zamieszczone w tekście przedstawiają Salę Doświadczenia Świata w HKF Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka.